Ansambel U:  on hetkel aktiivseim ning tuntuim uue muusika ansambel Eestis. Ansamblile on iseloomulik tundlik kõlapilt, avatus julgetele eksperimentaalsetele ideedele ning ka kõige nõudlikumate teoste esitamine ilma dirigendita.

Kõrvuti eesti kaasaegse muusika festivalidega on U: esinenud olulistel rahvusvahelistel festivalidel nagu "Time of Music" (Viitasaari, Soome), "GAIDA"(Vilnius, Leedu)," Sounds New" (Canterbury, UK), "Nordic Music Days" (Helsinki, Soome), "Nuova Consonanza" (Rooma, Itaalia), "Third Practice" (Richmond, USA) , "Biennale di Musica Venezia" (Itaalia), "Viruosi of 21th Century" (Recife, Brasiilia) "Dark Music Days" (Island).



2009. aastal omistas Eesti Kultuurkapital ansamblile U: aastaauhinna uue muusika alase tegevuse eest Eestis, aastal 2016 sai U: sama preemia sisukate rännakute eest kaasaegsel muusikamaastikul. 

U: tegeleb nii kaasaegse muusika klassikasse kuuluvate teoste kui ka eksperimentaalsete kompositsioonidega. Üheks oluliseks suunaks on süveneda improvisatsiooni ja ebatraditsioonilise notatsiooni tõlgendamist nõudvate teoste ettekandmisesse. Mängitakse eesti muusikat ning tellitakse uudisteoseid ka välisheliloojatelt. U:-le on kirjutanud muusikat Toivo Tulev, Mari Vihmand, Tatjana Kozlova-Johannes, Märt-Matis Lill, Tauno Aints, Helena Tulve, Ülo Krigul, Andrus Kallastu, Andres Lõo (Eesti) , Roméo Monteiro ja Gérard Pape (Prantsusmaa), Antti Auvinen ja Kimmo Kuitunen (Soome), Arash Yazdani (Iraan), Benjamin Broening, Brian Christian, Scott Miller, Heather Stebbins, Christopher Chandler (Ameerika Uhendriigid), Eugen Birman (Eesti/USA), Fausto Sebastiani (Itaalia) jt.

Aprillis 2009 andis U: välja oma esikalbumi "U:" valitud eesti autorite loominguga, mis on kirjutatud ansamblile U: aastatel 2004-2009. Plaadi esitlus toimus esimesena Eestis "topeltreaalsuses" - lisaks füüsilisele kontserdile toimus esitlus paralleelselt ka virtuaalmaailmas Second Life Eesti Virtuaalsaatkonnas. Ansambli teine album "Protuberantsid" ilmus  juba kaks aastat hiljem - märtsis 2011. Kolmas plaat "Alive" (2015) sisaldab valitud kontsertsalvestisi aastatest 2012-2014.

Muusikateatri alal on U: töötanud mitmeid kordi koos ühe eesti rahvusvaheliselt tunnustatuma kontseptuaalse tantsu koreograafi, Mart Kangroga, kellega koostöös on sündinud etendused "Mäng" (2006), "Romeo ja Julia" (2008) ja "Harmoonia" (2009).

Viimastel aastatel on U: tähelepanu võitnud oma interaktiivse projektiga "Publikuorkester".

Hooajal 2013/2014 tähistas ansambel U: oma kümnendat tegevusaastat loengkontsertide sarjaga "URR- 10 aastat vastupanu". Kontserdisari, kus tutvustatakse ja esitatakse nüüdismuusika olulisis teemasid, jätkub tänaseni. Eesti Rahvusringhäälinguga koostöös korraldatud stuudiokontserdid kantakse üle Klassikaraadio otse- eetris.